içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Vekil Tatlıoğlu'ndan bütçe eleştirisi

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 2019 bütçesinin gerçekleşmeleri ve 2020 bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tatlıoğlu toplantıya Basın mensuplarının ve Türk Milleti’nin Mevlid Kandilini kutlayarak başladı

Vekil Tatlıoğlu'ndan bütçe eleştirisi
Haberi Sesli Dinle

Tatlıoğlu,” 6 Kasım itibariyle Sayın Fuat Oktay’ın hazır bulunduğu Plan bütçe komisyonunda 2020 bütçe görüşmelerine başlandığını ve 29 Kasım’a kadar devam edeceğini ardından Genel Kurul’da görüşüleceğini” söyledi.

2020 bütçesine geçmeden önce, 2019 bütçesi hakkında kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse diyen Tatlıoğlu,  2019 bütçesinin “Hedefleri ve sonuçları karşılaştırıldığında Cumhuriyet tarihimizin en başarısız performansına sahip bütçelerden biri.” Olduğunu ifade etti.

Hükümetin  geçen yılda farklı olarak bu kez bütçe sürecini Fuat Oktay’la yürütüleceğinin anlaşıldığını  söyleyen Tatlıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bütçe sürecinden el çektirilmesinin bu anlamda doğru bir karar olarak görüyoruz” dedi.  Albayrak’ın Ordu’da yaptığı ve basına yansıyan konuşmasına değinen Tatlıoğlu; “Ekonomi kötü diyen ekonomistler, teröristlerden farksız” şeklindeki açıklamalarını “şiddetle kınıyor ve reddediyoruz, 2019 bütçesi hedefleri ve sonuçları ortadayken, böyle bir benzetme yapmak, ekonominin ne kadar yetersiz bir kadro tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor” dedi.

İktidar tarafından yapılan enflasyon yorumlarınada değinen Tatlıoğlu, Büyüme hedefinin 2,3 olduğunu ancak gerçekleşenin sıfıra yakın veya 0,25 olduğunu belirtti.

Enflasyondaki düşüşü bir başarıya dönüştürmenin ,“Otomobilinizle Ankara’dan İstanbul’a gidiyorsunuz, bu yolu, 5 saatte 60 litre benzinle almayı hedeflemişsiniz, 5 saat bitiyor, fakat siz daha Ankara il sınırından dışarı çıkamamışsınız. Ama diyorsunuz ki, 60 litre değil de 40 litre benzin yaktık” örneğini vererek Albayrak’ın ifadesinin tam olarak buna benzediğini söyledi.

Türk Ekonomisi’nin önündeki sorunlar ağırlaşıyor

Tatlıoğlu, “Geçen yıl dile getirdiğimiz hususlar ile bugün vardığımız noktayı düşündüğümüzde bizim için şaşılacak bir şey yok, 2020 bütçesi de böyle, hedefler ve araçlar arasında bir tutarsızlık var,hatta hedeflerin kendi arasında bile tutarsızlık var ” dedi.

Türkiye’nin önemli bir potansiyeli olduğunu ve Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu söyleyen Tatlıoğlu, “Bu yıl yaşanan daralmanın ardından, önümüzdeki yıl elbette bir büyüme gerçekleşecektir.”dedi.

Türk Ekonomisi’nin önündeki sorunların giderek ağırlaştığını söyleyen Tatlıoğlu, “Bu yıl gerçekleşen, önümüzdeki yıl da artacağı anlaşılan çok ciddi bir faiz dışı açık problemi ile karşı karşıyayız ve buna bağlı olarak borçlanma ihtiyacımız had safhada” dedi.

Tatlıoğlu, 2019’u Merkez Bankası ihtiyat akçesi ile beraber 165-170 milyar TL’lik bir açık ile kapatılacağını, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'a 70 milyar lira borçlanma yetkisi verilmesinin geleceğe dönük bir işaret olduğunu ifade etti.

Tatlıoğlu, Bu bütçenin bir vizyonu yok, Türkiye'yi nereye götürüyor, belli değil. Sanayiciye, çiftçiye, girişimciye, sabit ve orta gelirliye neyi vadediyor? Daha iyi bir Türkiye vadetmiyor. Türkiye'de yapısal tıkanma var. Bu tıkanmanın açılması için siyasal iklimin değişmesi gerekir. Bunun için de yapısal reformlara ihtiyaç var. Cumhurbaşkancı sistemin tüm alanlarda bizi aşağıya çektiği bir süreci yaşıyoruz. Türkiye, inşallah siyasal iklimin değişmesiyle yeni bir yol, yeni bir çıkış, yeni bir hikaye yazacaktır." dedi

Türkiye Sorunlarını Konuşamıyor

James jefrey’inTürkiye ye gelmesi üzerine sorulan soru üzerine

“Suriye konusunda ciddi bir bilgi eksikliğinin söz konusu olduğunu ve Suriye politikasını yürütenlerin, ne kamuoyunu ne de muhalefeti bilgilendirmediklerini, bu nedenle biz sadece gerçekleşen olaylar üzerinden bir değerlendirme yapma imkanına sahibiz.Esasında biz Türkiye’nin sorunun bu olduğunu , Türkiye’nin sorunlarını konuşamıyoruz.” dedi

 

Komisyon görüşmeleri canlı yayınlanmalı

Bütçe hakkı milletin hakkıdır. Talebimiz, tüm komisyon görüşmelerinin canlı olarak yayınlanması.Türkiye’deki küçük belde belediyelerinin görüşmelerinin bile canlı yayınlanıyor.

Kamuoyunu bilgilendirmek için şart olduğunu söyleyen Tatlıoğlu, canlı yayının yapılamamasının, hele ki, teknik altyapı yetersizliği yapılamamasının kabul edilecek bir tarafının olmadığını, bu durumun “özrü kabahatinden büyük” durumu olduğunu belirtti.

Kamuoyundan saklayacak bir şey olmadığını bunun siyasetin ayıbı olduğunu söyledi.

 

Tarih: 08-11-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum