içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Namık Kemal'de 11 Eylül coşkusu

Namıkkemal Mahalle Muhtarı Necmettin Geniş’in katkılarıyla Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünde Aliya İzzetbegoviç İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Üsteğmen Mesut Beyazıtlı ilkokulunda Aşure coşkusu yaşandı.

Namık Kemal'de 11 Eylül coşkusu
Haberi Sesli Dinle

13 önce hayırsever iş adamlarının katkılarıyla başlatılan ve bu yıl Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümüne denk gelen Aşure etkinliği, Namıkkemal Mahallesi’nde bulunan Aliya İzzetbegoviç İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Üsteğmen Mesut Beyazıtlı ilkokulunda gerçekleşti. Mahalle Muhtarı Necmettin Geniş ve Ortaokul Müdürü İbrahim Hata, öğrencilere aşure ikramında bulunurken, çocuklar sevinci görülmeye değerdi.

“TEK AMACIMIZ GELENEKLERİMİZİ SÜRDÜRMEK”

Sponsorlar aracılığı ile mahallede sosyal köprülerin oluşmasına sağlayan muhtar Necmettin Geniş, Muharrem ayının müjdecisi olan aşure ikramının coşkusunu Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümüne denk gelmesi kendileri için büyük fırsat olduğunu belirtti. Geniş, şöyle konuştu: “Bursa’mızın kurtuluşun gururunu yaşıyor, Muharrem ayının bereketini, şuurunu çocuklarımızla paylaşıyoruz. Artık geleneksel hale gelen aşure ikramının 13’üncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Amacımız, gençlerin, çocukların geleneklerini unutmaması. Tarihini, geçmişini hatırlaması. Bizler çocukluğumuzda komşu annelerimizin pişirdiği aşureleri yerdik. Dolayısıyla mahalle kültürünün bağlarının bu şekilde sıklaştığının bilincindeyiz. Çocuklarımıza doğruyu, hakkı, adaleti, iyiliği, merhameti öğretmenin yolu böyle etkinliklerden geçiyor. Amacımız iyilik köprülerinin sayısını arttırmak” diye konuştu.

“HAYIRSEVERLER IŞIK TUTUYOR”

Aliya İzzetbegoviç Ortaokul Müdürü İbrahim Hata ise şunları söyledi: Büyük bir sevinci, mutluluğu çocuklarımızla yaşıyor, paylaşıyoruz. “Bugün Bursa’mızın düşmandan kurtuluşunun yıldönümü. Aynı zamanda Muharrem ayının ilk günleri içindeyiz. Hayırsever iş insanları sayesinde artık geleneksel hale gelen aşureyi çocuklarımıza tattırmanın gururunu yaşıyoruz. Mahalle Muhtarımız Necmettin Geniş, sosyal sorumluluk projelerine önem veren, aynı zamanda mahallenin derdinle derlenen, sevinçlerini çoğaltan örnek bir insan. Amacımız evlatlarımıza kendi kültürlerini unutturmamak. Bunun için çırpınıyor, çaba sarf ediyoruz. Yaptıklarımızı gören hayırseverler de bizlere ışık tutuyorlar” dedi.

“KURTULUŞUN COŞKUSU VE AŞURENİN BEREKETİNİ PAYLAŞTIK”

Çocukların aidiyet duygusunu ve kendi kültürlerini öğrenmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyleyen okul Aile Birliği Başkanı Bilgen Yıldırım, Bursa’nın kurtuluşunun coşkusu ve aşure ikramının sevincini,bereketini öğrencilerle paylaştıklarını ifade etti. Şehit Üsteymen Mesut Beyazıtlı İlkokulu öğrencileri de aşurelerini büyük bir iştahla yerken, okul müdürü Alper Alperen ve öğretmen, miniklere elleriyle aşure ikramında bulundular.

 

Tarih: 12-09-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum