içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

'Asimilasyona karşı kurulduk'

Bursa’nın en büyük Balkan göçmenleri derneği olan, gönüllülük esasıyla yıllardır çalışmalarını sürdüren BAL GÖÇ Derneği Genel Başkanı Veli Öztürk ile dernek faaliyetleri ile ilgili bilgiler aldık.

'Asimilasyona karşı kurulduk'
Haberi Sesli Dinle

Arda EKİNER

1985’den beri hizmette olduklarını aktaran Başkan Öztürk, “Bulgaristan'daki Türk soydaşlarımıza karşı gerçekleştirilen gayri nizami harp anlamını taşıyan asimilasyon politikaları neticesinde kurulmuş bir derneğiz. Toplamda 5.000 etkin üyemiz var. Bursa şehri demografik yapısı dolayısıyla yarısından fazlasını Balkan asıllı vatandaşlarımızın oluşturduğu bir şehir. Osmangazi, Orhangazi, Kestel, İznik, İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir ve Balıkesir iline bağlı olan Bandırma'da temsilciliklerimiz bulunmakta.

ONURSAL BAŞKAN TURHAN GENÇOĞLU

Bakanlar Kurulu kararıyla Kamu yararına hizmet eden dernek sıfatıyla da nitelendirildiklerini aktaran Başkan Öztürk, “1968 göç anlaşmasının 12.maddesine göre göçten sonra 2 ülke arasında komisyonlar toplandı, bu kapsamda göç edenlerin sosyal hakları hak sahiplerine teslim edilecekti fakat Bulgar tarafı bunu uygulamaya geçirmedi. Tarihi süreçte bu ve bunun gibi yaşanan göçlerde BAL GÖÇ göçmen statüsündeki vatandaşların sosyal haklarının kazandırılması için en üst perdeden bunları devlet büyüklerine aktaran birçok sorun içinde çözüm üreten bir dernek statüsündedir. Dönemin nice zorluklarıyla mücadele eden ve derneğimizi bu günlere taşıyan Onursal Başkan Turhan Gençoğlu’na teşekkür ediyorum “ şeklinde konuştu.

30. YIL ANISINA

Kestel Kocayayla Ata sporları etkinliklerine gönderdikleri bir koro ile katıldıklarını aktaran Genel Başkan Öztürk, “Etkinlik takvimimizde zorunlu göçün 30. Yılı ile alakalı Ekim ayında Merinos Göç Müzesi'nde tertipleyeceğimiz bir organizasyonla o yılların çaresizliğini ve soydaşlarımızın anavatana geliş hikayelerini tekrar anlatacağız “ diye konuştu.

Tarih: 09-09-2019

FACEBOOK YORUM
Yorum